Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

W czwartek 16 maja na myślenickim Rynku obchodzono Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Osoby niepełnosprawne z całego powiatu wraz ze swoimi rodzinami i opiekunami z zebrali się w Myślenicach, aby po raz siódmy obchodzić swoje święto.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, po której we wspólnym korowodzie uczestnicy przemaszerowali na myślenicki Rynek. Po części oficjalnej przedstawiono program artystyczny wraz z zabawą integracyjną, grami i konkursami.

– Spotkaliśmy się dzisiaj żeby świętować Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej i chcemy, aby ten dzień miał dwojaki charakter – z jednej strony mówimy o walce o swoje prawa, godność i normalność w społeczeństwie, a z drugiej chcemy wspomnieć o wzajemnej wdzięczności dla osób niepełnosprawnych. Te osoby uczą nas, że swoje codzienne dni można przeżywać z uśmiechem i dlatego słowa uznania kierujemy dla wszystkich pracowników naszych ośrodków, samorządowców, placówek oraz organizacji, które wspierają nas, rodziców osób niepełnosprawnych w codziennej walce o normalność – mówił podczas czwartkowej uroczystości Marcin Jamróz, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Myślenicach

W uroczystościach na myślenickim Rynku wziął udział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wraz z dyrektor małopolskiego oddziału PFRON Martą Mordarską, wiceburmistrzem Mateuszem Sudrem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej w Myślenicach Janem Podmokłym.

– Cieszę się, że już po raz siódmy w tak uroczysty sposób na myślenickim Rynku obchodzimy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Życząc wszystkim dobrego świętowania chciałbym zaznaczyć, że należy pamiętać o wdzięczności i szacunku także dla osób, które przez lata dbają o ośrodek i stwarzają godne warunki osobom z niepełnosprawnościami. To dzisiejsze święto powinno uczyć nas wzajemnego szacunku w społeczeństwie. Musimy pamiętać, że pomimo jakichkolwiek różnic wszyscy jesteśmy tacy sami – apelował Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Uroczyste obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Myślenicach zorganizowały Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Magiczny Dom”. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

www.myslenice.pl

    Dostępność