Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

W dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Te dwa jakże ważne święta mają na celu łamanie stereotypów oraz barier, które funkcjonują w opinii publicznej. Propagowanie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnością to pierwszy krok w walce z dyskryminacją. Należy podkreślić, że każda osoba bez względu na stan zdrowia czy dysfunkcje ma prawo do GODNEGO życia, traktowania, a także  dostępu do pracy.

Dzisiaj wciąż są obecne słowa prekursorki polskiej pedagogiki specjalnej, która przed laty walczyła o godność osób z niepełnosprawnością – „Nie ma kaleki, jest człowiek” Maria Grzegorzewska.

Ze względu na panującą pandemię, nie będziemy mogli uczestniczyć w uroczystych, corocznych obchodach tego dnia. Nie zapominajmy jednak, że mamy cały rok na łamanie barier i walkę o godne życie osób z niepełnosprawnością. Wspomnieniami wróćmy na Myślenicki Rynek.

Wszystkim osobom niepełnosprawnym, ich rodzicom oraz opiekunom życzymy wytrwałości oraz życzliwości na każdy dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze placówki.

Razem możemy więcej !

#5maj #DzieńGodności #PSONI #godność #PSONIkołowMyślenicach #OREW #PSONImaMoc #ŚDS #MagicznyDom #równeprawa #prawodopracy #godneżycie

    Dostępność