Dostosowanie „Dostępny plac zabaw”

Dostosowanie „Dostępny plac zabaw”
Umowa nr PPC/000002/06/D
zawarta z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Warszawie, al. Jana Pawła II nr 13
w ramach Programu Dostępna przestrzeń publiczna.
Moduł Programu:
Moduł C: utworzenie dostępnych lub poprawa dostępności placów zabaw przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, organizacje pozarządowe
Termin realizacji projektu: od 2023-09-01 do 2024-06-30
Dofinansowanie z PFRON: 164 643,00 zł
Zakres dostosowań oraz dostępności usług uruchomionych na skutek otrzymania dofinansowania
Przygotowanie powierzchni bezpiecznej (Poprawa dostępności placu zabaw i możliwość korzystania ze znajdujących się na placu zabaw sprzętów osobom z niepełnosprawnością)
Przygotowanie ogrodu sensorycznego
Doposażenie w elementy małej architektury

W okresie sprawozdawczym, projekt mający na celu poprawę dostępności placu zabaw znajdującego się w sąsiedztwie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przeszedł przez kilka kluczowych etapów. Poniżej przedstawiam szczegółowy raport zrealizowanych działań.

  1. Wykonanie bezpiecznej nawierzchni
    Wybór firmy i zapoznanie się z przedstawioną ofertą : Przeprowadzono analizę dostępnych na rynku materiałów spełniających normy bezpieczeństwa. Wybrano nawierzchnię amortyzującą upadki, która jest odpowiednia dla dzieci z niepełnosprawnościami. W procesie wyłaniania wykonawcy udało się także wynegocjować korzystniejszą cenne wykonania nawierzchni co pozwoliło na obszerności
    Prace przygotowawcze: Usunięto starą nawierzchnię oraz przygotowano teren pod nową instalację.
    Instalacja nawierzchni: Zainstalowano nową, bezpieczną nawierzchnię na całym obszarze placu zabaw, zapewniając równy i łatwy dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich. Realizacja tego zadnia pozwoliła naszym wychowankom na wspólne poznawanie i przyswajanie zachowani społecznych oraz przełamywanie kolejnych barier w ich życiu.
    Aktywność na placu zabaw zajmuje twórczo czas i dostarcza wiele radości , pozwala na realizacje zajęć z wychowania fizycznego, zachęcają do wspinania się, biegania, bujania, ogólnie rozwijają sprawność całego ciała. Zaburzenia sensoryczne są prostą konsekwencją zaburzeń neurologicznych, z którymi boryka się każdy wychowanek OREW. Ważnym celem budowy placu zabaw było zaspokojenie potrzeb w zakresie bezpiecznego spędzania wolnego czasu połączonego z terapią.
  2. Nasadzenia ogrodu sensorycznego
    Projekt ogrodu sensorycznego: podczas opracowania nasadzeni uwzględniliśmy, różnorodność roślin i elementów sensorycznych.
    Zakup roślin i materiałów: Zakupiono odpowiednie rośliny, które stymulują różne zmysły, w tym rośliny pachnące, kolorowe oraz o różnych teksturach. „Ogród sensoryczny” stał się miejscem zmysłowych doświadczeń, co wspomaga rozwoju psychiczny i fizyczny dzieci.
    Przebywanie uczestników na świeżym powietrzu pozwala na stymulacje ich rozwoju sensomotorycznego polegający na różnego rodzaju aktywnościach stymulujących wszystkie zmysły. Umiejscowienie ogrodu, w warunkach naturalnych, w miejscu przypominającym ogród, jest kolejnym pozytywnym czynnikiem wpływającym na rozwój dzieci zdrowych i niepełnosprawnych jest jednocześnie doskonałym miejsce integracji co pokazały już pierwsze spotkania i obywające się tam zajęcia.
  3. Montaż elementów małej architektury
    Zakup elementów małej architektury: Wybrano i zakupiono elementy małej architektury.
    Montaż: Zainstalowano wszystkie elementy małej architektury na placu zabaw. Szczególną uwagę zwrócono na dostosowanie urządzeń do potrzeb dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
    Wyniki i korzyści
    Integracja społeczna: Plac zabaw już teraz stał się miejscem spotkań i integracji, gdzie dzieci zdrowe i dzieci z niepełnosprawnościami mogą wspólnie spędzać czas.
    Bezpieczeństwo: Dzięki nowej nawierzchni i dostosowanym urządzeniom, plac zabaw jest teraz bezpiecznym miejscem zabawy dla wszystkich dzieci.
    Wsparcie dla rodzin: Rodziny dzieci z niepełnosprawnościami zyskały bezpieczną i przyjazną przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.
    Podsumowanie
    W okresie sprawozdawczym zrealizowano kluczowe działania mające na celu poprawę dostępności placu zabaw przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym. Wszystkie zaplanowane prace zostały wykonane, co pozwoliło na stworzenie bezpiecznego i integracyjnego miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt przyniósł wymierne korzyści dla społeczności lokalnej, poprawiając jakość życia osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

    Dostępność